• The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★½

    i’m convinced that robert pattinson watched half of a joel osteen sermon and episode of mickey mouse to prepare his accent, but hey, ~yeehaw~

  • Million Dollar Baby

    Million Dollar Baby

    ★★★½

    clint eastwood looks like that worm in the chocolate episode of spongebob

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★★

    everybody stop, it’s time to listen to classical piano music and ~yearn~

  • The Old Guard

    The Old Guard

    ★★★

    the dialogue was SO bad but i guess watching charlize theron kick the shit out of people was pretty entertaining

  • The Watermelon Woman

    The Watermelon Woman

    ★★★★

    this was so insightful and creative wow. and the fashion was ~immaculate~ ok

  • The Truman Show

    The Truman Show

    ★★★★½

    IN CASE I DON’T SEE YA

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★½

    welcome to the life of electra heart!

  • Miss Juneteenth

    Miss Juneteenth

    ★★★★½

    it’s so nice to see a coming of age film about black women that doesn’t have that “get your man” narrative. this was so lovely and refreshing and earnest im obsessed

  • The Platform

    The Platform

    ★★★

    o b v i o u s l y

  • Shirley

    Shirley

    ★★★½

    i could not explain what just happened for the life of me, it felt like a fever dream.

    this was wild and weird in all the right ways— miss scientology really did that!

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

    the opening four minutes of this solidified it as a masterpiece and no one can tell me otherwise

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

    oooh conspiracy theory!!
    district 13, district 12
     put it together you get 1312
    ACAB!!!!!

    katniss really has always been that bitch!!