Sort by

harvey has logged 138 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cinema Is Not 100 Years Old

Cinema Is Not 100 Years Old

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Story of Diana

The Story of Diana

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Smosh: The Movie

Smosh: The Movie

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
19
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Next

Next

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alien: Ore

Alien: Ore

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Victor

The Victor

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien: Containment

Alien: Containment

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien: Harvest

Alien: Harvest

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alien: Alone

Alien: Alone

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alien: Specimen

Alien: Specimen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry