Sort by

sashi has logged 146 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
Read the review Edit this entry  
23
The Life of Birds

The Life of Birds

1998
×
Edit this entry  
22
David Attenborough's Natural History Museum Alive

David Attenborough's Natural History Museum Alive

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★
Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dario Argento: An Eye for Horror

Dario Argento: An Eye for Horror

2000
×
Edit this entry  
26
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Melancholia

Melancholia

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Highlander

Highlander

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
North & South

North & South

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Family

The Family

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lightningface

Lightningface

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry