maggie has logged 39 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Legend of Boggy Creek

The Legend of Boggy Creek

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beautiful Darling

Beautiful Darling

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Wild Party

The Wild Party

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rain People

The Rain People

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Yellow Handkerchief

The Yellow Handkerchief

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry