chinmay has logged 98 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kaala Patthar

Kaala Patthar

1979
×
Edit this entry  
31
Timeless Bottomless Bad Movie

Timeless Bottomless Bad Movie

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Before My Eyes

Before My Eyes

1989
×
Edit this entry  
30
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hey Ram

Hey Ram

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Few of Us

Few of Us

1996
×
Edit this entry  
30
Photodiary '87

Photodiary '87

1987
×
Edit this entry  
30
Photodiary

Photodiary

1986
×
Edit this entry  
29
August Underground's Mordum

August Underground's Mordum

2003
×
½
Edit this entry  
29
The Cloud Door

The Cloud Door

1994
×
Edit this entry  
29
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ossos

Ossos

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
Edit this entry  
28
In Order Not to Be Here

In Order Not to Be Here

2002
×
Edit this entry  
28
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
Edit this entry  
28
Itinéraire de Jean Bricard

Itinéraire de Jean Bricard

2008
×
Edit this entry  
27
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maxhumain

Maxhumain

1998
×
Edit this entry  
27
The Other Side of the Underneath

The Other Side of the Underneath

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
26
RR

RR

2007
×
Edit this entry  
26
What Is It?

What Is It?

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Trapped in the Closet: Chapters 23-33

Trapped in the Closet: Chapters 23-33

2012
×
Edit this entry  
25
ChickenHawk

ChickenHawk

1994
×
Edit this entry  
24
Darr

Darr

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
23
If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

1971
×
Edit this entry  
23
Julia

Julia

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Woman of Tokyo

Woman of Tokyo

1933
×
★★★
Edit this entry  
21
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Deliverance

The Deliverance

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
19
12 Explosions

12 Explosions

2008
×
Edit this entry  
19
Les Mains négatives

Les Mains négatives

1978
×
Edit this entry  
19
Agatha and the Limitless Readings

Agatha and the Limitless Readings

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
At the First Breath of Wind

At the First Breath of Wind

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
Edit this entry  
17
Christine

Christine

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
11 x 14

11 x 14

1977
×
Edit this entry  
16
Martyrs

Martyrs

2008
×
Edit this entry  
16
Repeated Absences

Repeated Absences

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The War Game

The War Game

1966
×
Edit this entry  
15
Guru

Guru

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Zone

Zone

1995
×
Edit this entry