Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Breaking News in Yuba County

Breaking News in Yuba County

2021
×
★★
Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Queen

The Queen

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★
Edit this entry  
24
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★½
Edit this entry  
24
Behind Her Eyes

Behind Her Eyes

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★
Edit this entry  
31
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Edit this entry  
22
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry