• The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★

  • Chinatown

    ★★★★½

  • Sweet Movie

    ★★½

  • The Exorcist

  • Don't Look Now

    ★★★½

  • Lady Snowblood

    ★★★★

  • A Charlie Brown Thanksgiving

  • Enter the Dragon

  • The Holy Mountain

    ★★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★½

  • Klute

    ★★★★

  • The Aristocats

    ★★★

  • Wanda

    ★★★½

  • A Swedish Love Story

    ★★★½

  • Kes

    ★★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★★½

  • Easy Rider

    ★★★★

  • The Lottery

    ★★★

  • Chitty Chitty Bang Bang

    ★½

  • Genocide

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★½

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★

  • Mary Poppins

    ★★★½

  • Woman in the Dunes

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

  • The Birds

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★★½

  • Shadows

    ★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★½

  • A Streetcar Named Desire

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Dumbo

    ★★★

  • Fantasia

  • The Wizard of Oz

    ★★★★