Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★½
Edit this entry  
25
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★
Edit this entry  
23
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Burlesque

Burlesque

2010
×
★½
Edit this entry  
09
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★
Edit this entry  
04
80 for Brady

80 for Brady

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Missing

Missing

2023
×
★★★½
Edit this entry  
23
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gummo

Gummo

1997
×
Read the review Edit this entry  
15
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Introducing, Selma Blair

Introducing, Selma Blair

2021
×
Edit this entry  
10
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spy

Spy

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★
Edit this entry