Sort by

Lucy has logged 317 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kitty

Kitty

2016
×
Edit this entry  
10
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
Holes

Holes

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
White Girl

White Girl

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Embers

Embers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Future

The Future

2011
×
★★
Edit this entry  
19
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cargo

Cargo

2013
×
Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lore

Lore

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Feast

Feast

2014
×
Edit this entry  
03
Paperman

Paperman

2012
×
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry