Sort by

Lucy has logged 244 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spy

Spy

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friendsgiving

Friendsgiving

2020
×
Edit this entry  
21
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
She Said

She Said

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Meet Me in the Bathroom

Meet Me in the Bathroom

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
One Fine Morning

One Fine Morning

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Monica

Monica

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Five Devils

The Five Devils

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godland

Godland

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Close

Close

2022
×
Edit this entry  
05
Joyland

Joyland

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
De Humani Corporis Fabrica

De Humani Corporis Fabrica

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Bruiser

Bruiser

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Piaffe

Piaffe

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
The Eight Mountains

The Eight Mountains

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★½
Edit this entry  
30
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
Edit this entry  
29
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Edit this entry  
29
The Outside

The Outside

2022
×
Edit this entry  
28
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★
Edit this entry  
28
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry