RSS feed for Lucy

Lucy has logged 23 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night and Fog

Night and Fog

1955
×
Read the review Edit this entry  
03
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★
Edit this entry  
19
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Nation's Pride

Nation's Pride

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lore

Lore

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Sniper

American Sniper

2014
×
½
Read the review Edit this entry