kaitlyn has logged 123 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frank

Frank

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Other People

Other People

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Mike's Mondo Video

Mr. Mike's Mondo Video

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lion In Your Living Room

The Lion In Your Living Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Band of Robbers

Band of Robbers

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Believe in Unicorns

I Believe in Unicorns

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo! and WWE: Curse of the Speed Demon

Scooby-Doo! and WWE: Curse of the Speed Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fairy Dust

Fairy Dust

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cloudburst

Cloudburst

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dhanak

Dhanak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nine

Nine

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Givertaker

Givertaker

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Team Thor: Part 1

Team Thor: Part 1

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry