RSS feed for Declan

Declan has logged 158 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Baywatch

Baywatch

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★
Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Where Now Are the Dreams of Youth?

Where Now Are the Dreams of Youth?

1932
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★
Edit this entry  
07
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
01
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★
Edit this entry  
30
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fellini's Satyricon

Fellini's Satyricon

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★½
Edit this entry  
24
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★½
Edit this entry  
24
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Taking of Power by Louis XIV

The Taking of Power by Louis XIV

1966
×
★★★½
Edit this entry  
23
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry  
22
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Host

The Host

2013
×
½
Edit this entry  
17
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Betty

Betty

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
Looking for Richard

Looking for Richard

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
½
Edit this entry  
09
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
08
Titanic

Titanic

1997
×
★½
Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Edit this entry  
03
L'Enfer

L'Enfer

1994
×
★★★½
Edit this entry  
03
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
The Boy

The Boy

2016
×
½
Edit this entry  
30
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
½
Edit this entry  
29
Hail

Hail

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Les Bonnes Femmes

Les Bonnes Femmes

1960
×
★★★½
Edit this entry  
26
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
Edit this entry  
22
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry