RSS feed for Declan

Declan has logged 35 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Polar

Polar

2019
×
½
Edit this entry  
26
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★
Edit this entry  
22
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
Hud

Hud

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
½
Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★
Edit this entry  
16
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Step Up 2: The Streets

Step Up 2: The Streets

2008
×
Edit this entry  
14
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
½
Edit this entry  
13
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Sorrow and the Pity

The Sorrow and the Pity

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Legion

Legion

2010
×
½
Edit this entry  
11
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
½
Edit this entry  
06
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Edit this entry