Sort by

Dan has logged 725 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hud

Hud

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Charro!

Charro!

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
North to Alaska

North to Alaska

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marriage on the Rocks

Marriage on the Rocks

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
He-Man and She-Ra: A Christmas Special

He-Man and She-Ra: A Christmas Special

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saddle the Wind

Saddle the Wind

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zorro's Fighting Legion

Zorro's Fighting Legion

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lone Ranger

The Lone Ranger

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cattle Queen of Montana

Cattle Queen of Montana

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Passion

Passion

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lawless Breed

The Lawless Breed

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fancy Pants

Fancy Pants

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Calamity Jane and Sam Bass

Calamity Jane and Sam Bass

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Pal Trigger

My Pal Trigger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Along Came Jones

Along Came Jones

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Outlaw

The Outlaw

1943
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Oklahoma Kid

The Oklahoma Kid

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Revolting Rhymes

Revolting Rhymes

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Capone

Capone

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
King of the Cowboys

King of the Cowboys

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Microcosmos

Microcosmos

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry