Dan has logged 88 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Human Lanterns

Human Lanterns

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Magic 2

Black Magic 2

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Magic

Black Magic

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Viva Las Vegas

Viva Las Vegas

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Robin and the 7 Hoods

Robin and the 7 Hoods

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Hawaii

Blue Hawaii

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gigi

Gigi

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pal Joey

Pal Joey

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King and I

The King and I

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Road to Bali

Road to Bali

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Show Boat

Show Boat

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Barkleys of Broadway

The Barkleys of Broadway

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Take Me Out to the Ball Game

Take Me Out to the Ball Game

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry