Dan has logged 48 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Caltiki, the Immortal Monster

Caltiki, the Immortal Monster

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
From Hell It Came

From Hell It Came

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wrong Turn 3: Left for Dead

Wrong Turn 3: Left for Dead

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Munsters' Revenge

The Munsters' Revenge

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nekromantik 2

Nekromantik 2

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tarantula

Tarantula

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Them!

Them!

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doberman Cop

Doberman Cop

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Holidays

Holidays

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wolfman's Got Nards

Wolfman's Got Nards

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry