Sort by

Dan has logged 489 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Plastic Paradise: A Swingin' Trip Through America's Polynesian Obsession

Plastic Paradise: A Swingin' Trip Through America's Polynesian Obsession

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harlem Nights

Harlem Nights

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Abbott and Costello Christmas Show

Abbott and Costello Christmas Show

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Reputation

My Reputation

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silver Lode

Silver Lode

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dodge City

Dodge City

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Angel and the Badman

Angel and the Badman

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
By the Law

By the Law

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Song of the South

Song of the South

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Daughter of Dawn

The Daughter of Dawn

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry