Sort by

Dan has logged 44 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Black Stallion

The Black Stallion

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shadow on the Wall

Shadow on the Wall

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Appointment with Danger

Appointment with Danger

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The File on Thelma Jordon

The File on Thelma Jordon

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trapped

Trapped

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
Edit this entry  
27
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wind

The Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Little Chickadee

My Little Chickadee

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Velvet

National Velvet

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wonder Park

Wonder Park

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once

Once

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Glass Web

The Glass Web

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lake Michigan Monster

Lake Michigan Monster

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry