Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Zombie Holocaust

Zombie Holocaust

1980
×
Read prior review Edit this entry  
23
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Senritsu Kaiki File Kowasugi! File 04: The Truth! Hanako-san in the toilet

Senritsu Kaiki File Kowasugi! File 04: The Truth! Hanako-san in the toilet

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Senritsu Kaiki File Kowasugi! File 03: Legend of a Human-Eating Kappa

Senritsu Kaiki File Kowasugi! File 03: Legend of a Human-Eating Kappa

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
The Suspect

The Suspect

1944
×
★★★
Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Senritsu Kaiki File Kowasugi! File 02: Shivering Ghost

Senritsu Kaiki File Kowasugi! File 02: Shivering Ghost

2012
×
★★
Edit this entry  
16
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ura Horror

Ura Horror

2008
×
Edit this entry  
13
The Seven-Ups

The Seven-Ups

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Suspicious Death of a Minor

The Suspicious Death of a Minor

1975
×
★★★
Edit this entry  
11
Door to Silence

Door to Silence

1991
×
★★
Edit this entry  
10
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Flesh and Bone

Flesh and Bone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Syndicate Sadists

Syndicate Sadists

1975
×
★★★
Edit this entry  
04
The Last Voyage of the Demeter

The Last Voyage of the Demeter

2023
×
★★
Edit this entry  
03
The New Barbarians

The New Barbarians

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bog

Bog

1979
×
Read the review Edit this entry  
02
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★
Edit this entry  
01
Shakedown

Shakedown

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Flash

The Flash

2023
×
★★
Edit this entry  
23
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Great Waldo Pepper

The Great Waldo Pepper

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hopscotch

Hopscotch

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★
Edit this entry  
14
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
Stanley

Stanley

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Guardian

The Guardian

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1967
×
★★★
Edit this entry  
05
Full Metal Yakuza

Full Metal Yakuza

1997
×
★★
Edit this entry  
01
10,000 Dollars for a Massacre

10,000 Dollars for a Massacre

1967
×
★★★
Edit this entry  
01
Graveyard Disturbance

Graveyard Disturbance

1987
×
★★
Edit this entry  
01
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★
Edit this entry  
31
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★
Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Charisma

Charisma

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry