Sort by

deknalis has logged 419 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★
Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bad News Bears

Bad News Bears

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Veer-Zaara

Veer-Zaara

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★
Edit this entry  
02
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Edit this entry