Sort by

dEL has logged 444 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Stag

The Stag

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Our Day Will Come

Our Day Will Come

2010
×
★★
Edit this entry  
30
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
I Origins

I Origins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Miss Oyu

Miss Oyu

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Edit this entry  
28
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★
Edit this entry  
24
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lady Gaga and the Muppets Holiday Spectacular

Lady Gaga and the Muppets Holiday Spectacular

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Edit this entry  
16
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barefoot

Barefoot

2014
×
Edit this entry  
14
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★
Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lake Tahoe

Lake Tahoe

2008
×
★★½
Edit this entry  
12
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
What Richard Did

What Richard Did

2012
×
★½
Edit this entry  
03
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
The Guest

The Guest

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Cleopatra

Cleopatra

1934
×
★★★★
Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry