Sort by

dEL has logged 52 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Mad Detective

Mad Detective

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Oh My Darling

Oh My Darling

1978
×
Edit this entry  
24
The Umbrella Man

The Umbrella Man

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Filth

Filth

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Victoria

Victoria

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Airs Above the Ground

Airs Above the Ground

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Giant

Giant

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth

Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Louis Theroux: Behind Bars

Louis Theroux: Behind Bars

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Louis Theroux: The Ultra Zionists

Louis Theroux: The Ultra Zionists

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★
Edit this entry  
13
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
11
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★
Edit this entry  
04
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scenic Route

Scenic Route

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
The Driver

The Driver

1978
×
★★★
Edit this entry  
02
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Fall Out - Fall In

Fall Out - Fall In

1943
×
★★★
Edit this entry  
01
Donald Gets Drafted

Donald Gets Drafted

1942
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Spirit of '43

The Spirit of '43

1943
×
★★★
Edit this entry  
01
Commando Duck

Commando Duck

1944
×
★★★
Edit this entry