dEL has logged 47 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Worst Horror Movie Ever Made

The Worst Horror Movie Ever Made

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Brutal Relax

Brutal Relax

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Critters

Critters

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Aaaaaaaah!

Aaaaaaaah!

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Aaaaaaaah!

Aaaaaaaah!

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Aaaaaaaah!

Aaaaaaaah!

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Saw III

Saw III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild

Wild

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Filth

Filth

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Howl

Howl

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elena

Elena

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moomins on the Riviera

Moomins on the Riviera

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kick-Heart

Kick-Heart

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry