dEL has logged 40 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Piper

Piper

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Freshman

The Freshman

1990
×
Read the review Edit this entry  
27
Spellbound

Spellbound

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tailor of Panama

The Tailor of Panama

2001
×
Read the review Edit this entry  
26
Couple in a Hole

Couple in a Hole

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Double Down

Double Down

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
Blinky™

Blinky™

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Fish

Big Fish

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Patti Smith: Dream of Life

Patti Smith: Dream of Life

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dead End

Dead End

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Exquisite Corpus

The Exquisite Corpus

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Body Double

Body Double

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Club

The Club

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★
Read the review Edit this entry