Sort by

delaney has logged 189 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Tahara

Tahara

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
Reality

Reality

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Never Promised You a Rose Garden

I Never Promised You a Rose Garden

1977
×
★★
Edit this entry  
30
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
22
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Puberty Blues

Puberty Blues

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
War and Peace

War and Peace

1956
×
★★★
Edit this entry  
13
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Portraits from a Fire

Portraits from a Fire

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Air

Air

2023
×
★★★
Edit this entry  
12
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Subway Riders

Subway Riders

1981
×
★★
Edit this entry  
09
Sad Vacation: The Last Days of Sid and Nancy

Sad Vacation: The Last Days of Sid and Nancy

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Till

Till

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Gun for Jennifer

A Gun for Jennifer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
01
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pretty Baby: Brooke Shields

Pretty Baby: Brooke Shields

2023
×
★★★½
Edit this entry  
30
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boston Strangler

Boston Strangler

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Kissing Jessica Stein

Kissing Jessica Stein

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry