Sort by

delaney has logged 49 entries for films during January 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Edit this entry  
30
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
You People

You People

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Lead Me Home

Lead Me Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nanny

Nanny

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Martha Mitchell Effect

The Martha Mitchell Effect

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Days

The Last Days

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Clemency

Clemency

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
14
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★
Edit this entry  
14
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★½
Edit this entry  
10
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Down and Out in America

Down and Out in America

1986
×
★★★
Edit this entry  
07
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry