Dan has logged 474 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Close-Knit

Close-Knit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Edit this entry  
20
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Here Comes the Bride

Here Comes the Bride

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cruel Gun Story

Cruel Gun Story

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lost Leonardo

The Lost Leonardo

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Procession

Procession

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
King of New York

King of New York

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
The Artist

The Artist

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★½
Edit this entry  
18
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★
Edit this entry  
15
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Everything Is Terrible! The Movie

Everything Is Terrible! The Movie

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mayor Pete

Mayor Pete

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Go Tellin' Your Momma

Don't Go Tellin' Your Momma

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry