Dan has logged 43 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ordet

Ordet

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★½
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
05
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★
Edit this entry  
04
The Kingdom of the Fairies

The Kingdom of the Fairies

1903
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
02
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Edit this entry