Sort by

delle has logged 311 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Twivortiare

Twivortiare

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Manon of the Spring

Manon of the Spring

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Farewell Song

Farewell Song

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
An Affair

An Affair

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
EXIT

EXIT

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
C/o Kancharapalem

C/o Kancharapalem

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
This Is Not What I Expected

This Is Not What I Expected

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Noriko's Dinner Table

Noriko's Dinner Table

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
Under the Hawthorn Tree

Under the Hawthorn Tree

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Most Beautiful Girl in the World

The Most Beautiful Girl in the World

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Queen of Black Magic

The Queen of Black Magic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Too Young To Die!

Too Young To Die!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry