Dan has logged 166 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prancer

Prancer

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Verve: This Is Music - The Singles 92-98

The Verve: This Is Music - The Singles 92-98

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mario Puzo's The Godfather: The Complete Novel for Television

Mario Puzo's The Godfather: The Complete Novel for Television

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Western Stars

Western Stars

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Jeff Buckley: Everybody Here Wants You

Jeff Buckley: Everybody Here Wants You

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry