Sort by

Demdike has logged 59 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frankenstein Must Be Destroyed

Frankenstein Must Be Destroyed

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taste the Blood of Dracula

Taste the Blood of Dracula

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Demons 2

Night of the Demons 2

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scars of Dracula

Scars of Dracula

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gothic

Gothic

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pumpkin Karver

The Pumpkin Karver

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Heretics

The Heretics

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Demons

The Demons

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hazing

The Hazing

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Hallows' Eve

All Hallows' Eve

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mystery of Edwin Drood

The Mystery of Edwin Drood

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
From Hell

From Hell

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
House on Elm Lake

House on Elm Lake

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heart of Midnight

Heart of Midnight

1988
×
Read the review Edit this entry  
10
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
All Through the Night

All Through the Night

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Curse of the Blair Witch

Curse of the Blair Witch

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hollow

The Hollow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Action in the North Atlantic

Action in the North Atlantic

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser: Deader

Hellraiser: Deader

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Evil Breed: The Legend of Samhain

Evil Breed: The Legend of Samhain

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★
Read the review Edit this entry