Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midway

Midway

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
'71

'71

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Vigil

Vigil

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Greenland

Greenland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Below Zero

Below Zero

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Red Dot

Red Dot

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Doomsday

Doomsday

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Outland

Outland

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Tiger: An Old Hunter's Tale

The Tiger: An Old Hunter's Tale

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
R.E.M. Road Movie

R.E.M. Road Movie

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
31
Lore

Lore

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Results

Results

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry