Ross has logged 174 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lore

Lore

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Results

Results

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
October Sky

October Sky

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hole

The Hole

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wolf Creek 2

Wolf Creek 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Contact

Contact

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Woman

The Woman

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Limitless

Limitless

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Offspring

Offspring

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Haze

Haze

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry