• Night of the Living Dead

    ★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Tremors

    ★★★½

  • Casualties of War

    ★★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★½

  • Leviathan

    ★★★

  • Rain Man

    ★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Midnight Run

    ★★★★

  • Coming to America

    ★★★★

  • China Girl

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • The Lost Boys

    ★★★★

  • Predator

    ★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★½

  • Angel Heart

    ★★★½

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Money Pit

    ★★★

  • Police Story

    ★★★★

  • Runaway Train

    ★★★★½

  • To Live and Die in L.A.

    ★★★★½

  • Flesh + Blood

    ★★★½

  • Come and See

    ★★★★½

  • Lifeforce

    ★★★½

  • The Return of the Living Dead

    ★★★★

  • Mischief

    ★★★★

  • Vigil

    ★★★½

  • Amadeus

    ★★★★

  • Streets of Fire

    ★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Rumble Fish

    ★★★★

  • Trading Places

    ★★★★

  • Class of 1984

    ★★★½

  • The Thing

    ★★★½

  • Vigilante

    ★★★½

  • Galaxy of Terror

    ★★

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • Outland

    ★★★½

  • Escape from New York

    ★★★½

  • Ms .45

    ★★½

  • Thief

    ★★★★½

  • Playing for Time

    ★★★★

  • Humanoids from the Deep

    ★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Hardcore

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Grease

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • The Hills Have Eyes

    ★★½

  • King Kong

    ★★★

  • Shivers

    ★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Serpico

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Walkabout

    ★★★★½

  • Two Mules for Sister Sara

    ★★★

  • The Italian Job

    ★★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • Oliver!

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • Fantasia

    ★★★