Sort by

Den_of_geeks has logged 197 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vice

Vice

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Edit this entry  
22
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Swingin' Aces

Swingin' Aces

×
Read the review Edit this entry  
06
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Noelle

Noelle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phineas and Ferb: Summer Belongs to You!

Phineas and Ferb: Summer Belongs to You!

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marvel Studios: Expanding the Universe

Marvel Studios: Expanding the Universe

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry