• Peter Pan

    ★★★½

  • High Noon

    ★★★½

  • The Tall Target

    ★★★

  • Kill The Umpire

    ★★★

  • Take Me Out to the Ball Game

    ★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Detour

    ★★★½

  • Sanshiro Sugata

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Blind Alley

    ★★★

  • King Kong

    ★★½

  • The Old Dark House

    ★★

  • Hell's House

    ★★½

  • Their Own Desire

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★½

  • The Symbol of the Unconquered

    ★★

  • A Dog's Life

    ★★½

  • A Trip to the Moon

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Roundhay Garden Scene

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • I Stood Up Too Fast

  • Hello

  • Lightyear

  • The Boy From Svaneke

  • The Ballad Of Nicolas Haub

  • Blue (To You, and You Alone)

  • America: The Story of Us Episode 7: Cities

  • America: The Story of Us Episode 11: Superpower

  • 7 Ways to Kill Nate

  • Dulcet

  • Swingin' Aces

  • The Heartless Waitress

  • Too creative

  • America: The Story of Us Episode 3: Westward

    ★★