Sort by

Dennis has logged 412 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ward

The Ward

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Game of Death

Game of Death

1978
×
Read the review Edit this entry  
21
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry