Denis has logged 359 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Over Christmas

Over Christmas

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Countdown

Countdown

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Someone's Gaze

Someone's Gaze

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★½
Edit this entry  
06
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Climax

Climax

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Predator

The Predator

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
Edit this entry  
14
Lindenberg! Mach dein Ding

Lindenberg! Mach dein Ding

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Kangaroo Chronicles

The Kangaroo Chronicles

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dead Rising: Watchtower

Dead Rising: Watchtower

2015
×
★★★
Edit this entry