Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Love in a Puff

Love in a Puff

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Playing

Playing

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Walking and Talking

Walking and Talking

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Memories to Choke On, Drinks to Wash Them Down

Memories to Choke On, Drinks to Wash Them Down

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Guilty Conscience

A Guilty Conscience

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Am Not Madame Bovary

I Am Not Madame Bovary

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Great Buddha+

The Great Buddha+

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Way We Are

The Way We Are

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry