Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Edit this entry  
14
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
Edit this entry  
14
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
Edit this entry  
13
Space Adventure Cobra: The Movie

Space Adventure Cobra: The Movie

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fake It So Real

Fake It So Real

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
kid 90

kid 90

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Strike, Dear Mistress, and Cure His Heart

Strike, Dear Mistress, and Cure His Heart

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Mickey Reece's Alien

Mickey Reece's Alien

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mickey Reece’s Belle Île

Mickey Reece’s Belle Île

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
Val

Val

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Secret of the Selenites

The Secret of the Selenites

1983
×
★★
Edit this entry  
24
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Climate of the Hunter

Climate of the Hunter

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Agnes

Agnes

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Endorphin Port

Endorphin Port

2021
×
Edit this entry  
19
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
13
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Edit this entry  
02
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry