Sort by

Derek has logged 171 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hit 2 Pass

Hit 2 Pass

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Legend

Legend

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Legend

Legend

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Welcome to the Space Show

Welcome to the Space Show

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hercules

Hercules

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Dog

The Dog

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Puncture Wounds

Puncture Wounds

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cyborg

Cyborg

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Judex

Judex

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sledgehammer

Sledgehammer

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Assassination Games

Assassination Games

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rock 'n' Roll Space Patrol Action Is Go!

Rock 'n' Roll Space Patrol Action Is Go!

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pirates

Pirates

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry