Sort by

Derek has logged 17 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★
Edit this entry  
17
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Manitou

The Manitou

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fighting Elegy

Fighting Elegy

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Amer

Amer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Goin' Down the Road

Goin' Down the Road

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry