Sort by

Derick has logged 24 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hollywood Boulevard

Hollywood Boulevard

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Darkness

The Darkness

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Elstree 1976

Elstree 1976

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sure Thing

The Sure Thing

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mother's Day

Mother's Day

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Me, Myself & Irene

Me, Myself & Irene

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry