Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
A Dama do Estácio

A Dama do Estácio

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Deceased

The Deceased

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Xuxa e os Duendes 2: No Caminho das Fadas

Xuxa e os Duendes 2: No Caminho das Fadas

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
25
California Suite

California Suite

1978
×
★★½
Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★½
Edit this entry  
16
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miss Julie

Miss Julie

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Edit this entry  
13
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Edit this entry