Sort by

Noetic has logged 233 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fountainhead

The Fountainhead

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Atomic Cafe

The Atomic Cafe

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moshe Kasher: Live in Oakland

Moshe Kasher: Live in Oakland

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Panic in Year Zero!

Panic in Year Zero!

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Them Idiots: Whirled Tour

Them Idiots: Whirled Tour

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Northanger Abbey

Northanger Abbey

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Executive Suite

Executive Suite

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Girl

The Girl

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Happy Together

Happy Together

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Legend of Billie Jean

The Legend of Billie Jean

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Vampire Bat

The Vampire Bat

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thrashin'

Thrashin'

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Good Year

A Good Year

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Golden Boy

Golden Boy

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dick

Dick

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Supergirl

Supergirl

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It

It

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
Read the review Edit this entry