Sort by

Noetic has logged 56 entries for films during November 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It

It

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Humpday

Humpday

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Smashed

Smashed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creation

Creation

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crossroads

Crossroads

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Charlie Chan in The Chinese Cat

Charlie Chan in The Chinese Cat

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mystery of Mr. Wong

The Mystery of Mr. Wong

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mr. Wong, Detective

Mr. Wong, Detective

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alice

Alice

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
American Grindhouse

American Grindhouse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
...And God Created Woman

...And God Created Woman

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry