Sort by

Noetic has logged 67 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Attack of the 50 Ft. Woman

Attack of the 50 Ft. Woman

1993
×
★★★½
Edit this entry  
31
Roxanne

Roxanne

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
Reckless

Reckless

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
The Clan of the Cave Bear

The Clan of the Cave Bear

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Clan of the Cave Bear

The Clan of the Cave Bear

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Million Dollar Mermaid

Million Dollar Mermaid

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Next of Kin

Next of Kin

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Splash

Splash

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rocketship X-M

Rocketship X-M

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mama

Mama

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Others

The Others

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shark Night 3D

Shark Night 3D

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
24 Exposures

24 Exposures

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jack Attack

Jack Attack

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bloodsucking Freaks

Bloodsucking Freaks

1976
×
Read the review Edit this entry  
20
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Focus

Focus

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Maggie

Maggie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night of Dark Shadows

Night of Dark Shadows

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Where the Boys Are

Where the Boys Are

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
House of Dark Shadows

House of Dark Shadows

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
High School Hellcats

High School Hellcats

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry