• Dinner at Eight

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★★★

  • 42nd Street

    ★★★★

  • The Vampire Bat

    ★½

  • The Bitter Tea of General Yen

    ★★★★

  • Island of Lost Souls

    ★★★★

  • The Mask of Fu Manchu

    ★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★★

  • The Most Dangerous Game

    ★★★★½

  • Trader Mickey

  • Horse Feathers

    ★★★★

  • Grand Hotel

  • Scarface

    ★★★★½

  • Tarzan the Ape Man

    ★★★

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★½

  • Freaks

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★½

  • Mata Hari

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • Morals for Women

    ★★½

  • Monkey Business

    ★★★½

  • The Black Camel

    ★★★

  • A Free Soul

  • Dracula

    ★★★★

  • Cimarron

  • City Lights

    ★★★★★

  • Animal Crackers

  • All Quiet on the Western Front

  • The Divorcee

  • Anna Christie

  • White Hell of Pitz Palu

    ★★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★½

  • The Broadway Melody

    ★★

  • Pandora's Box

    ★★★★★

  • Two Tars

  • The Jazz Singer

    ★★★

  • It

    ★★★★

  • Flesh and the Devil

  • Sparrows

    ★★★★

  • Ella Cinders

    ★★★½

  • A Plantation Act

  • The Big Parade

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★½

  • Orphans of the Storm

    ★★★½

  • Never Weaken

    ★★★★

  • The Mark of Zorro

    ★★★★

  • Broken Blossoms

    ★★★★★

  • Coney Island

    ★★★★

  • The Immigrant

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★★★

  • The Musketeers of Pig Alley

    ★★★½

  • The Mermaid

  • The Lord of the Rings Collection

    ★★★★