Joke has logged 483 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Edit this entry  
19
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
11
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★
Edit this entry  
10
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Edit this entry  
10
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dave

Dave

1993
×
★★½
Edit this entry  
05
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Edit this entry  
30
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★★½
Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1932
×
★★½
Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Above Suspicion

Above Suspicion

1943
×
★★½
Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Own

The Devil's Own

1997
×
★★
Edit this entry  
19
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Cold Light of Day

The Cold Light of Day

2012
×
½
Edit this entry  
18
The Island

The Island

2005
×
Edit this entry  
17
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★½
Edit this entry  
15
You Again

You Again

2010
×
★★
Edit this entry  
14
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★
Edit this entry  
14
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Village

The Village

2004
×
★½
Edit this entry  
06
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★
Edit this entry  
04
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Edit this entry  
02
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Edit this entry